دهکده دوقلو ها

دهکده دوقلو ها 


ارا روستایی در جنوب غربی نیجریه «سرزمین دو قلوها» 

    
    الیاد آکینیمی کشاورز 72 ساله و صاحب 12 فرزند در حالی که قصد داشت مشاجره بین دو همسایه را پایان دهد گفت: «شما به ندرت در اینجا خانواده یی پیدا می کنید که فرزندی دوقلو نداشته باشند. پدر من 10 فرزند دوقلو داشت و من سه فرزند دوقلو داشتم اما متاسفانه تنها یک جفت از آنها زنده مانده اند.»
    
    قابلیت بالای زنان این روستا برای به دنیا آوردن فرزندان دوقلو توجه متخصصان باروری را به خود جلب کرده است. در این روستا مراسم خاص مذهبی انجام می شود که بعید نیست در به دنیا آوردن فرزندان دوقلو موثر باشد. مطالعات انجام شده در سال 1995 توسط فرناد لئوری محقق بلژیکی که قسمت زیادی از عمر خود را صرف بررسی دوقلوها کرده نشان می دهد حدود 5/0 درصد تولدهای دنیا را دوقلوهای همسان تشکیل می دهند. اما آفریقای جنوبی در زمینه تولد دوقلوهای همسان و غیرهمسان رکورددار است. میزان کودکان دوقلویی که در این کشور متولد می شوند بسیار بیشتر از کل دوقلوهای ژاپن و اروپا است. روستای ایگبو- ارا که درست در جنوب غربی نیجریه واقع است بیشترین نرخ تولد دوقلوهای جهان را دارد.
    
    حدود 5 درصد از زاد و ولدهای این روستا منجر به تولد فرزندان دوقلو می شود. این رقم در اروپا 2/1 و در ژاپن 8/0 درصد است. البته استفاده از داروهای باروری باعث شده که این رقم این روزها تغییر کند زیرا استفاده از این داروها باعث تولد کودکان دوقلو می شود. شاید وجود یام که شامل هورمون فیتستروژن است یکی از دلایل تولد دوقلوها در بین مردم غرب و جنوب آفریقا باشد. این هورمون باعث می شود که تخمک ها از دو تخمدان رها شوند.
    
    روستاییان آفریقایی خود هیچ ایده یی برای وقوع چنین پدیده یی ندارند. بعضی از آنها به وجود یام و تاثیر آن در تولد فرزندان دوقلو اعتقاد دارند. آنها بر این باورند که ترشح بیش از حد هورمون مذکور باعث تولد فرزندان دوقلو می شود. یکی از طرفداران این نظریه گفت: «ما در رژیم غذایی خود بسیار بامیه مصرف می کنیم و همین امر باعث شده که زنان مان تا این حد فرزندان دوقلو به دنیا بیاورند.» البته بقیه زیاد مطمئن نیستند که دلیل تولد این تعداد دوقلو وجود چنین هورمونی باشد.
    
    آکین ادوکوگبه استاد رشته بیماری های زنان در دانشگاه پزشکی UCH می گوید: «ما دقیقاً علت وقوع چنین پدیده یی را در بین قبایل خود نمی دانیم. بعضی از مردم آن را منتسب به رژیم غذایی خود می دانند. البته مطالعات نشان داده است که یام می تواند باعث آزاد سازی دو تخمک در هر دوره شود.»
    
    یکی از مسوولان بهداشت نیجریه هم بیان داشت که از هر 100 تولد در این کشور 5 تولد منجر به به دنیا آمدن کودکان دوقلو می شود. او گفت: «اکثر خانواده ها در تاریخچه خانوادگی خود تعداد زیادی اقوام دوقلو دارند.»
    
    اهالی یوربولند بر این باورند که فرزندان دوقلو هدیه یی از جانب خداوند بوده و باعث خوش شانسی می شوند. در حالی که بسیاری از قبایل آفریقایی تولد کودکان دوقلو را رحمت خدا می دانند، در عین حال بر این باورند که دوقلوها دارای قدرتی الهی بوده و می توانند به کسانی که اذیت شان می کنند آسیب برسانند. اکینیمی گفت: «دوقلوها از احترام زیادی برخوردارند و با آنها در عین احترام با احتیاط رفتار می شود.»
    
    در زمان های گذشته بعضی از قبایل اقدام به کشتن دوقلوها و زنی که آنها را به دنیا آورده بود، می کردند زیرا بر این باور بودند تولد فرزندان دوقلو نشانه خیانت زن به همسرش است. گفته می شود یک مبلغ اسکاتلندی موفق شده این رسم را در میان این قبایل پایان دهد.
    
    بعضی از قبایل بر این باورند که کودکان دوقلو روح های یکسانی دارند و با هم از لحاظ روحی در ارتباط هستند. در نتیجه اگر یکی از دوقلوها بمیرد خانواده دستور ساخت مجسمه یی به نام ایبجی را می دهد. این کار باعث می شود که فرزند دیگر آنها به کمک این مجسمه زنده بماند زیرا روح فرزند مرده در قالب این مجسمه به حیات خود ادامه خواهد داد. با این مجسمه درست مانند فرزند دیگر خانواده رفتار می شود و همان غذاهایی در جلوی او گذاشته می شود که دیگر اعضای خانواده آن را می خورند.

/ 0 نظر / 11 بازدید